• watch dogs 2

  12.
  Oyunu malum ortamlardan yeni indirdim. Yarım saat oynamam sonucu bu oyunun yılın optimizasyon özürlüsü seçilmesi gerektiğine kanaat getirdim. 8GB ram, I7 3770K ve gtx 1050ti ile 1080p çözünürlükte ancak mediumda 60 üstü fps alabiliyorum. Biliyorum sistemim canavar değil fakat bu sistem Gta 5'i ultra ayarlarda (msaa ve dikey eşitleme kapalı) 60 fpste, Resident evil 7'yi 1080p çözünürlük ultra ayarlarda 80-90 fpsde, aynı şekilde doom gibi hayvani bir oyunu da 1080p çözünürlük ultra ayarlarda 60-90 fpsde oynatmış bir sistem. Sonuçta 1080p çözünürlükte oynuyorum 4k falan değil. Ekşide biri yazmış gtx 1080 ile bile ultrada ancak 20-30 fps alınıyor diye. Ubisoft oyunu değil mi, torrentten indirirken bile 2-3 kez düşünmek lazım. Oyunu bitirdikten sonra daha detaylı bir inceleme ile bu entry'i editleyeceğim.
  ... kazuo kiriyama
 • nvidia geforce gtx 1050 ti

  1.
  Doom* gibi hayvani bir oyunu bana ultrada 1080p çözünürlükte oynabilen ekran kartı. Gölgeler, anti aliasing her şey en üst seviyede. Bu ayarlarda 60 fps'in altına düştüğünü görmedim. Genelde 70-90 arası fps alıyorum. Nvidia yine yaptı yapacağını. Gtx 1050ti böyle ise Gtx 1080'i hayal bile edemiyorum.
  ... kazuo kiriyama
 • leigh whannell

  2.
  Saw serisinin ilk filminde fotoğrafçı adamı canlandıran oyuncu. Aynı zamanda ilk üç filmin senaristidir. James wan ile birlikte harikalar yaratıyorlar. Fakat nedense yıldızı bir türlü parlamadı. Hala daha 3. sınıf hollywood filmlerinde görüyorum kendisini. Mesela Breaking Bad'de jesse pinkman rolü kendisine epey bi yakışırdı.
  ... kazuo kiriyama
 • uss callister

  1.
  Black Mirror'ın 4. sezonunun 1. bölümü. Bir takım mantık hatalarını saymazsak zevkle izlenebilir bir bölümdü. Fakat bu sanal gerçeklik - simülasyon olayının işlendiği 3. black mirror bölümüydü. Dolayısıyla bir yandan da dizinin kendini tekrar etme gafleti içerisine düştüğünü düşünüyorum. Bunlar haricinde belirli bir açıdan bakarsak bölümün aslında bir ''tanrı eleştirisi'' olduğunu gözlemleyebiliriz. Günümüzde dünyada yaşayan çoğu insan nasıl tanrıya kendilerini yarattığı için minnet duyuyorsa ve çeşitli dinlerle bu olguyu yorumlayıp tanrıya ibadet ediyorlarsa dizinin bu bölümünde aynı şekilde sanal evrendeki bu karakterlerin de kendilerine var olma şansını veren kaptana biat etmeleri, şükretmeleri gerekirdi. Fakat öyle olmadığını görüyoruz. Cezalandırılma korkusuyla kaptanın her dediğini yapsalar da kaptanın olmadığı her süre zarfında kaptanın hayatlarına karışamayacağı bir evrene kaçma planı yapmaya çalışıyorlar. Varlıklarını kendilerini yaratan kişiye borçlu olmanın verdiği minnet duygusundan yoksunlar. Günümüzde gerçek hayat dediğimiz yerde de insanların büyük bir kısmı bir tanrıya inanır. Başlarına gelen musibetlerin (çocuğunun ölmesi, kaza geçirmek vb.) tanrıdan geldiğine bunun tanrı tarafından yazılmış bir kader olduğuna inanırlar. Tanrı karşılarına bir sürü aksaklık çıkarmasına rağmen aynı zamanda kendisine ibadet edilmesini, şükredilmesini istemesi insanların gözüne batmaz. Bu bakımdan, bölümde kaptan tarafından yaratılan sanal evrendeki karakterlerin kendilerini yaratan kaptana karşı hareketleri ile günümüzde başlarına gelen belaların tanrı tarafından yazılmış bir kader olduğuna inanmalarına rağmen tanrıya şükür edip ibadet etmeye devam eden insanlar eleştiriliyor. Zaten dinlerin tümünün masallardan ibaret olduğunu hatırlatmama gerek yok herhalde.

  Gelelim göze batan mantık hatalarına:

  Madem dna infinity'e özümsenebiliyor peki nasıl özümsenen kişi o güne kadar gerçek hayatta yaşadığı her şeyi hatırlayabiliyor? Hafızanın da özümsenebilmesini saçma buldum.

  Bir diğer mantık hatası hintli dallamanın ve şirketin diğer ortağının bile hackleyemediği arayüzü nasıl teğmen cole ilk denemesinde 2 dakikada hackleyebildi?

  Sanal evren güncellenirken bir kara delik açılıyor. Tutsak mürettebat kapalı beta olan evrenden orijinal evrene kaçarken esas elemanımız bunları yakalayamayacağını anlayınca neden oyundan gerçek hayata geçip bilgisayar ekranından ''güncellemeyi duraklatmak'' aklına gelmiyor? Adamın oyuna gerçek hayattan müdahale edememesi aşırı saçmaydı. Bu saçmalık bi an bana black mirror izlediğimi unutturdu.

  Esas elemanın elinde infinity ile dış dünyayı birbirine bağlayan bir alet var. Bu alet nasıl kaptanın onayı olmadan göl kenarından uzay gemisine ışınlanabildi? Teğmen cole gelmeden önce diğer mürettebat yüzlerce kez kaçmaya çalıştıklarını belirtmişlerdi. Yani illa ki esas eleman güvenlik için kendi onayı olmadan o aletin ışınlanmasını küçük bir kodla engellemiş olması gerekirdi.

  Esas adamımız teğmen cole'ün durduk yere göle girip saçma sapan hareketlerle onu oyalamaya çalışmasından nasıl şüphelenmedi? Bu kadın zaten birkaç kere esas adamımızı tongaya düşürmeye çalışmamış mıydı? Coder olacak kadar zeki bir adam nasıl bu kadar ucuz numara ile kandırılacak kadar salak olabilir?

  Gerçek hayatta Cole'ün esas adamımızın evine kolayca girebilmesi, camın kendiliğinden açık oluşu falan da göze batan detaylardan.

  Aklıma gelen mantık hataları bunlar.

  Ayrıca mürettebatın esas adamımızı karşı davranışlarını ben de herkes gibi malum hoca ve kediciklerine benzettim.

  Böyle bir sanal evren var olsaydı. Sanırım ben de esas adamımızın yaptığının aynısını yapardım.
  5 ... kazuo kiriyama
 • otel lobisinde karısını bıçaklayarak öldüren adam

  19.
  (bkz: serserilerle evlenip şiddet görünce zırlamak)
  ... kazuo kiriyama
 • marc lepine

  1.
  1989 yılında Kanada'da École Polytechnique üniversitesini basarak 14 feminist kadını öldürüp 10 tanesini yaraladıktan sonra intihar etmiş olan mass katili. Kendisi idollerim arasında yer alır. Dün itibarıyla ölümünün üzerinden 28 yıl geçmiştir.
  ... kazuo kiriyama
 • kadınlardan nefret etme sebepleri

  116.
  Daima kalitesiz erkeklerle birlikte olmaları. Varoş kişilerle çiftleşip insan ırkının yozlaşmasına sebep olmaları.
  4 -3 ... kazuo kiriyama
 • serserilerle evlenip şiddet görünce zırlamak

  4.
  Bu şekilde serserilerle evlendikten sonra şiddete uğrayan kadın gördüğümde seviniyorum. Nedense bu tarz kadınların kendi aptallıklarının bedelini ödemesini görmek aşırı derecede hoşuma gidiyor.
  6 ... kazuo kiriyama
 • bıçak çeken tinerciyi ateşe veren adam

  1.
  Az bile yapmış olan adamdır. Haberi büyük bir zevkle izledim. Darısı diğer tüm varoş dilenci, tinerci, gaspçılara. Yakan adamın serbest bırakılması da ayrı bir sevinç kaynağı.

  https://www.youtube.com/watch?v=yixBCtfj6hs
  16 ... kazuo kiriyama
 • charles manson

  93.
  An itibarıyla hayatını kaybetmiş olan seri katil. Tarikatıyla adeta bir kült haline gelmişti.
  ... kazuo kiriyama
 • command and conquer 3 kane s wrath

  8.
  Sanılanın aksine sadece Tiberium Wars'dan sonrasını konu almaz. Serinin ilk oyunu olan Tiberian dawn'dan sonrası ile serinin üçüncü oyunu olan tiberium wars'ın devamına kadar olan zaman aralığındaki soru işaretlerini aydınlatır. Kane eninde sonunda Tacitus'a kavuşacaktır.
  ... kazuo kiriyama
 • testere jigsaw efsanesi

  4.
  Spoiler içerir.

  Olmamış filmdir. Önceki serilerle neredeyse hiç alakası yok. Serinin 7 filmini de ezbere bilen birisi olarak söylüyorum bunu.

  Bir de jigsaw'ın aslında bir yardımcısı daha olduğu (röntgeni karıştıran adam) tam bir komediydi. Ters köşe yapacaz diye kasım kasım kasılmışlar. Ayrıca söz konusu adamın jigsaw'ın yardımcısı olduğunu açıklayan kısımları çok oldu bittiye getirmişler. Bir de filmdeki tuzakları hiç beğenmedim (ters pompalı tuzağı hariç). Bunda filmin yönetmeninin büyük payı olduğunu söyleyebilirim. Filmde sanki testere serisinden bir filmi değil de filmin hint yapımı çakmasını izliyormuşsunuz gibi bir hava var. ilk serilerdeki kaotik atmosferi, ambiansı tutturamamışlar. Ayrıca sonlara doğru iki kurbanın jigsaw'a ''john yapma etme bağışla bizi pişmanız'' vb demesi de tam bir fiyaskoydu. Adamların kendilerini tuzağa düşüren seri katil ile olan samimiyetine bak. Serinin ilk 7 filminde kurbanların çaresizliği çok iyi yansıtılıyordu. Burada o da yok. Filme ön yargılı olmama rağmen söylüyorum bunları. Ön yargı derken olumlu anlamda bir önyargıdan söz ediyorum. Yani film berbat olsa bile ''iyi olmuş iyi'' diyecek kadar hastasıyım serinin. Benim gibi biri bile bu eleştirileri yapıyorsa varın gerisini siz düşünün. Bu arada Tobin Bell'i Aydoğan Temel haricinde biri seslendirmesin mümkünse. Filmin ilk 7 serisini müthiş bulan ben, bu filme tam bir fiyasko diyorum. Zaman geçirmek için izlenebilir yine de. Bu arada Hoffman ve Lawrance Gordon'a ne oldu?
  2 -1 ... kazuo kiriyama
 • battlebots

  6.
  Youtube'da bir başladım mı 2-3 saat soluksuz izlediğim robot dövüşü organizasyonu. Favorim Tombstone'dur. Önüne geleni öğütüyor. Ama ne yazık ki bombshell'e yenilmiş.

  2019'da gelen edit: favorim tombstone bu sene de rotator isimli bir robota feci bir şekilde yenildi ancak yine de finallere kalmayı başardı zira en başarılı dövüş robotlarından birisi. Brezilyalı minotaur sezon başında çöp olsa da aksaklıklarını giderdi ve bir önceki sezondaki güçlü formuna geri döndü. Witch doctor ise bu sene tam bir ölüm makinası favori robotlarımdan olan blacksmith'i öyle bir nakavt etti ki dillere destan. Bunlarla birlikte finallere bite force, death rol, saw blaze gibil çok güçlü robotlar kaldı. Cumartesi günü yayınlanacak final bölümünü iple çekiyorum.
  ... kazuo kiriyama
 • dusk

  7.
  Böyle bir fps oyunu var. Grafikleri ve oynanış dinamikleri 90'ların Quake, Heretic ve Doom'una benziyor. Vakit öldürmek için birebir. Tavsiye ederim.
  ... kazuo kiriyama
 • azerbaycan da çocuklar için dini faaliyet yasağı

  11.
  Mükemmel bir uygulama. Islam denen arap töresini komple kaldırmalılar bence.
  2 ... kazuo kiriyama
 • delorean dmc 12

  18.
  Bu arabanın markası delorean olmasaydı kesin honda olurdu. Arabada bildiğin honda tipi var lan.
  ... kazuo kiriyama
 • dinsiz kitapsiz kafir

  4.
  Gayet mantıklı yazıları olan kaliteli bir yazar.
  3 -4 ... kazuo kiriyama
 • muhammed in psikolojik rahatsızlığı

  7.
  Ulan adam hadislerden ve ayetlerden bir sürü kanıt getirmiş hala daha kuru iftira diyenler var. Görmediğine inanır, gördüğüne inanmaz. Tam bir cahil müslüman kafası işte. Birisi de yazmış ''hadislere bir ateistler inanır bir de cahil müslümanlar''. Bu da tam bir taslamancı takkeli deist kafası.

  Ulan bu herifin topladığı hadisler islam alimlerince asırlardır kurandan sonra en güvenilir kaynak olarak kabul edilmiş fakat günümüz kendini müslüman sanan takkeli deistleri tarafından reddediliyor. ehli sünnete göre ise sahih hadisleri reddetmek kafirliktir. müslümler daha kendi aralarında anlaşamıyorlar sonra da bizden inanmamızı bekliyorlar.

  yahu, sizin namazı nasıl kılacağınızı, orucu nasıl tutacağınızı, özetlen neyin nasıl yapılacağını anlatan bu hadis kitapları tüm islam alimlerince güvenilir(sahih) kabul ediliyor. tüm islami ibadetleri bu hadis kitaplarına göre yapıyorsunuz da geri kalanını yaparken bunlara bakıyorsunuz da iş bugün artık iğrençlik sayılan şeylere gelince ''benim bir halam var, onun bıyığı olsa ona amca demekte tereddüt etmezdim.'' şeklinde bin takla atarak hadisleri reddetmeye çalışıyorsunuz? reddetme nedeniniz de bu kitapların islam tarihini ve ritüellerini anlatmanın yanısıra islamın karanlık köşelerinde kalmış örümcek ağları ile kaplı olan olayları da aydınlatmasıdır. hangi olayları kastettiğimi çok iyi biliyorsunuz. tek tek burda açıklayamam.

  kendinizi kandırıyorsunuz. batıdan gelen evrensel ahlaki değerler ne zaman gelip de müslümanlara bu işin iğrenç olduğunu gösterdi, onlar da asırlardır hadis konusunu tartışmazken birden ne olmuşsa bugüne kadar sahih sayılan hadisleri yok sayıp takla atmaya başladılar. madem o kadar takla atıyonuz bilader, olimpiyatlarda altın madalya falan getirin de islam'ın bir işe yaradığını biz de görmüş olalım.
  5 -6 ... kazuo kiriyama
 • dinlerin çöküşünün yadsınamaz oluşu

  2.
  Elbette yadsınamazdır. Özellikle bulaştığı yeri ortaçağa götürmekten başka bir faydası olmayan islam denen çöl masalının çöktüğü günleri görmeyi çok isterdim.
  2 -1 ... kazuo kiriyama
 • intihar mektubu yazsan son sözün ne olur

  55.
  Öleceğim için sadece bir konuda üzülüyorum. O da öldükten sonra gelişecek olan teknolojiyi göremeyecek olmamdan dolayıdır.
  ... kazuo kiriyama
 • yeni şeyler getiriyorum