• hiç tanımadığın biriyle konuşmak

  75.
  Ben yapıyorum bunu. Arabamla kampüse çıkarken otostop çekenlerden birini alıyorum ve başlıyorum hayat ve dünya ile ilgili sohbet etmeye. Kimseye anlatmadığım şeylerden bahsediyorum. Bunu yaparken hiç çekinmiyorum. Bir daha nerede karşılaşacağız ki zaten? Daha geçen gün bilgisayar başındayken de yaptım bunu. Cs go oynarken karşı takımdan biriyle girdiğimiz ''harry potter'' muhabbeti uzadı gitti ve oyun bitince birbirimizi ekleyip sohbete devam ettik. Yeni tanıştığım 13-14 yaşındaki bu küçük dostumla da hayat ve dünya ile ilgili sohbet ettim. içimi istediğim gibi dökebilirim değil mi? Nasıl olsa nerede karşılaşacağız ki zaten?
  1 ... kazuo kiriyama
 • stephen hawking

  406.
  Günümüzün einsteini idi. Bir yıldız daha hayat denen simülasyondan sonsuz karanlık ve hiçliğe göç etti. Umarım o karanlık boşlukta mutlu ve huzurludur.
  2 ... kazuo kiriyama
 • sünnetin sağlığa zararları

  13.
  Burdaki müslümlerin atıp tutmalarına bakmayın. Sünnetin hiçbir şekilde faydası yoktur. Tıpkı diğer ibadetlerde olduğu gibi eski mitolojilerden arak bir uygulamadır. Nasıl bugünkü kurban kesmek ''kızgın tanrıları sakinleştirmek için ona bir hayvan ya da insan sunmak''tan geldiyse, nasıl bugünkü oruç tutmak ''kızgın tanrıları sakinleştirmek ve günahlarını affettirmek için kişinin kendisini aç bırakarak cezalandırması''ndan geldiyse sünnet de bunun gibi abes, mitolojik bir olaydan gelmiştir:

  Yunan mitolojisinde Attis, Kybele'nin sevgilisidir. Ancak Kybele'ye verdiği sözü unutarak Kral Midas'ın kızıyla evlenir. Düğüne Kybele de davet edilir. Düğün sırasında Kybele ile karşılaşan Attis ne yapacağını bilemez. Kybele'ye karşı duyduğu pişmanlıktan ötürü cinsel organını orada keser ve kanlar içinde kıvranmaya başlar. Sevgilisinin böyle acı içinde kıvranmasına dayanamayan Kybele Attis'i bir çam ağacına dönüştürerek ona sonsuzluğu bağışlar.

  Pessinus Mabedi'nde Tanrıça Kybele adına her sene düzenlenen şenliklerde tapınakta rahip olmak isteyen erkekler Kibele rahibi olmanın ön şartı olarak hadım edilir ve kesilen cinsel organları bir çam ağacının altına gömülür. Bu inanış daha sonra Sami ırkında (Arap ve Yahudiler) cinsel organı değil ama ucunu (erkeklerde prepusium, kadınlarda klitoris) kesme şeklinde günümüze kadar devam etmiştir.

  Bununla birlikte sünnetin yararı olduğu iddiaları tamamen asılsız ve uydurmadır. Hiçbir uluslararası sağlık camiası tarafından sünnetin faydalı olduğuna dair bir makale v.b. yazılmamıştır. Bazı arkadaşlar bol keseden sallıyor.

  BÜTÜN BUNLARA KARŞIN SÜNNET OLMAK FAYDALIDIR iYi BiR ŞEYDiR DiYENLERE

  Kolunuzu kestirmenin yararları:

  1. Kolunuz bir daha yorulmayacakdır.

  2. Kolunuz güneşde yanmayacakdır.

  3. Hiç bir vakit sivrisinek ısırmayacakdır.

  4. Torunlarınız kolunuzdaki kılları çekerek sizi bir daha rahatsız edemiyecekdir.

  5. Kol kanserine yakalnma rizikonuz sıfır olur.

  6 Kolunuzun kırılma ihtimali artık sıfır olmuşdur.

  7. El ve parmak kanserine yakalanmazsınız.

  8. Artık elinize diken batmayacak demekdir.

  9. Kolunuzla birlikde eliniz de yok olduğu için harama el sürmeyeceksiniz.

  10. Elinize kimse dokunamayacağı için tokalaşma esnasındaki bulaşıcı mikroplardan savunmuş olacaksınız.

  Sünnetin zararlarını genişçe anlatan bir kaynak: http://www.bilimislam.com/sunnetin-zararlari/

  Bununla birlikte sünnet olmak islam dininin kitabı kuranda yer almaz. Hadis kitaplarında yer alır. Aynı hadis kitaplarında kadın sünneti de yer alıyor. Ve kadın sünneti geri kalmış çeşitli arap, afrika ülkelerinde günümüzde uygulanmakta. (Klitorisin kesilmesi işlemi). Fakat kadın sünnetinin de tıpkı erkek sünnetinde olduğu gibi hiçbir faydası yoktur. Buna karşılık cinsel zevkin körelmesine yol açar. Müslümanlar çok samimi ise kadın sünnetini de savunup uygulatsınlar. Eğer hadislere değil sadece kurana inanan bir tatlı su müslümanı, takkeli deist iseniz size zaten söyleyecek bir sözüm yok. Zira koca dünya üzerinde sizler kadar kendisini kandıran bir başka grup daha yoktur.
  -1 ... kazuo kiriyama
 • islamın hükümlerinin güncellenmesi gerek

  47.
  Sevindirici bir gelişmedir. Artık dinciler bile islam denen arap töresinden fayda gelmediğinin farkında. Güncellenmesi değil komple kaldırılması gerekir. Fakat dincilerin bunun farkına varmalarına daha çoooook var.

  Daha önce bir yazımda bu güncelleme olayından bahsetmiştim: #37269616
  4 -1 ... kazuo kiriyama
 • la casa de papel

  154.
  Amerikan dizileri kadar kaliteli olmayan ispanyol dizisi. Kötü bir dizi demiyorum. Senaryo güzel fakat işleniş konularında sıkıntılar var. Örneğin ilk bölümde darphane kasasının 3'e 3 metre olan devasa kapısındaki minik dişlinin yerini kaynakla ilk kesişte buluyorlar. Eğer bu bir amerikan dizisi olsaydı o dişlinin yerini önce x-ray cihazı ile tarayarak bulup daha sonra o kısmı kaynakla keserlerdi. Bu açıdan bu dizi daha çok türk dizilerine benziyor. Fakat izlemesi keyifli. Ben beğendim. Ayrıca diziyi izleyerek ispanyol ile Türk kültürü arasında (son yıllarda bizi zorla araplaştırmaya çalışan faktörleri saymazsak) bir çok benzerlikler olduğunu görebilirsiniz.
  -3 ... kazuo kiriyama
 • counter strike global offensive

  694.
  Uzun bir süre ara verdikten sonra şu sıralar tekrar başlamaya karar verdiğim oyun. En fazla dmg'ye kadar yükselebilmiştim. Bu oyun multiplayer fps olmanın öte yanında insanın dünya geneli ile ilgili sosyolojik kazanımlar elde etmesini sağlıyor. Mesela şunu tecrübe ettim her insan kendi ülkesinin özeti gibi. Ruslar, polonyalılar, doğu avrupalılar ve türkleri gördüğünüz an cüzzamlı görmüş gibi o serverdan kaçın. Bir saat içerisinde adeta kanser, verem, dizanteri gibi bütün hastalıkları geçiriyorsunuz. Gram ingilizce bilmezler, oynamayı bilmezler, info vermezler, hile kullanırlar, maskaralık peşinde koşarlar, 2 liralık mic'leri ile insanın başını şişirirler. Fakat bir alman, ingiliz, kanadalı falan acayip kafa insanlar. Strateji olsun, info olsun. Adam iyi oynayamıyorsa bile kızamıyorsunuz. Çünkü bu açığını mutlaka info vererek falan kapatıyor. O da olmasa muhabbetleri sarıyor. Adamlarla oynarken 16-0 yenilseniz bile oyundan zevk alıyorsunuz.

  Bunun haricinde baş belası awpcileri scar ile avlamak aşırı zevkli oluyor. Özellikle dust 2de ct iseniz car'a auto sniper ile pusun. Short ve mid to b'yi aynı anda kesin. Tabi bu sırada birinin sizi longdakilere karşı koruması lazım. Bu şekilde çok awpci avladım. Bu arada oto sniper kullandınız diye bir takım awpciler size noob diyebilir. Bunlar 2000'li yılların başında half life oynarken ''süpürge almak yok yeaa'' diyen kişiler. Gülünüz geçiniz. Tek mermi ile öldüren silah kullanıp da size noob demeleri de ayrı bir ironi zaten. Paranız azalmaya başladığında da scar yerine aug alabilirsiniz aynı işi görüyor. Yalnız her üç roundda bir yerinizi değiştirin. A side'da dürbünlü silahlarla sote atılacak bir sürü yer var. Bu yerleri iyi değerlendirin.

  Bu arada şunu da söyleyeyim bu oyun yavaş yavaş ölmektedir. Oyuncu sayısı geçmiş yıllara kıyasla epey azaldı. Size tavsiyem envanterinizde ne varsa satıp paraya çevirin. Trade ban olayı ve özellikle aktif hile kalkanının olmayışı bitirdi bu oyunu.
  1 ... kazuo kiriyama
 • rope

  17.
  Çekildiği döneme göre aşırı kaliteli olan bir alfred hitchcock filmi. Sanki 40'larda değil de 70'lerde çekilmiş gibi bir havası vardır. Film boyunca Brendon karakterinin soğukkanlılığı, tavırları ve mimikleri ile mest oldum diyebilirim. Bu arada karakteri canlandıran John Dall'ı kime benzettiğimi bir türlü çıkaramadım. Ayrıca film sayesinde new york city'nin o yıllarda bile harikülade bir şehir olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Beni en çok şaşırtan ise o yıllarda telefon ve buzdolabının sıradan bir şeymiş gibi nihai tüketicilerde bulunmasıydı. ilginç.
  ... kazuo kiriyama
 • kızları süründürmekten keyif almak

  3.
  Bence de çok zevkli olan... Sürünmekten beter olacaklar.
  ... kazuo kiriyama
 • otomobilin kalitesini gösteren küçük ayrıntılar

  4.
  Analog klima/kaloriferin derecesini ve konumunu ayarlamak için sağa sola çevrilen butonu zorlasanız bile iki kademe arasındaki boşlukta kalmaması.

  edit: 86 model 124 kasa kodlu mercedeslerden bahsetmiştim. Analog klima mı kaldı yeğaa diyen arkadaş fazla ağlamasın. Ayrıca üç bölgeli tam otomatik klima gibi donanımlar kalite değil lüks belirtecidir. Bu ikisi farklı kavramlardır. O dediğin klimalar yeni nesil çin arabalarında da var. Bilmem anlatabildim mi?
  3 -1 ... kazuo kiriyama
 • nikolas cruz

  1.
  Douglas high school shooting'i gerçekleştiren alfa. Bir doğal seçilim askeri.
  -1 ... kazuo kiriyama
 • aydoğan temel

  16.
  Genellikle sosyopatik karakterlere ses veren adam. Hayatımda bu kadar spesifik bir sese sahip olan başka birini daha tanımadım. Kendisi Saw serisinin ilk üç filminde Jigsaw/John Kramer'ı seslendirmiştir. O kadar kaliteli sesi vardır ki aynı tadı karakterin orijinal sesinden alamıyorum.
  ... kazuo kiriyama
 • 8 mart 2014 malezya hava yolları uçağı kaybolması

  178.
  Eğer pilotun bu boktan dünyada yaşadığı hayata son vermek için uçaktakilerle birlikte intihar ettiği ihtimalini göz ardı edersek uçağın abd, rusya veya gelişmiş savaş teknolojisine sahip bir başka ülke tarafından kasıtlı olarak düşürüldüğü olasılığını yüksek görüyorum. Bu klasmanda olan ülkelerden biri uçağın güvenlik, iletişim ve otomatik pilot sistemini uzaktan ele geçirebilecek bir teknoloji icat edip bu teknolojiyi söz konusu uçak üzerinde denemiş olabilirler. intihar edecek bir pilot neden rotasını durduk yere 180 derece çevirip, tüm iletişim bağlantılarını keserek uçağı yakıtı bitene kadar havada tutsun? Eğer düşündüğüm teori gerçekse bu işi yapan ülke ele geçirme sonrasında kanıt bırakmamak için en sonunda uçağı düşürtmüş olabilir. Biraz uçuk bir teori biliyorum fakat imkânsız da değil.
  -1 ... kazuo kiriyama
 • understanding

  12.
  Dinlerken adeta insanın içine girip kalbini darbeli matkap ile oyan, beni bunalımdan bunalıma sürükleyen, her defasında bir daha dinlemeyeceğim dediğim fakat dinlemeyi de bir türlü bırakamadığım, efkarlı zamanlarda içilen rakı ile aynı etkiyi yapan melankoli dolu bir evanescence şaheseri.
  ... kazuo kiriyama
 • zeytin dalı harekatı

  126.
  Sonuna kadar desteklediğim harekat. Zafer Türk'ün olacaktır. Afrin ypg'nin diğer toprakları ile kara bağına sahip değil. Dolayısıyla diğer yerlerden sevkiyat yapamıyorlar. Fırat kalkanı harekatında ışid denen dinci sefillerin işi gücü bırakıp tüm enerjisini bize harcamasına rağmen onları bozguna uğratmıştık. Sanıyorum ki afrindeki kürdoları harcamak nispeten daha kolay olacaktır. Bu harekat ile ilgili eleştirilmesi gereken bir nokta varsa o da çok geç kalınmış olmasıdır. Zamanında başımızdaki basiretsiz dinciler suriye hükümeti ve suriyenin toprak bütünlüğünü destekleyen ülkelerle sıkı ilişkiler kursalardı bu operasyona gerek bile kalmayacaktı. Ülke yönetirken duygusal değil rasyonel düşünmek gerekir. Esad haklı olsun haksız olsun Suriyenin bölünmesi demek türkiyenin kuşatılması demektir. Abd ırakta uyguladığı projeyi suriyede de uyguladı. Neyse ki zararın neresinden dönülse kârdır. Ypg/pkk'dan temizlenen bölgelere Türkiyedeki suriyeli mültecilerin yerleştirileceği açıklandı. Hiç değilse Türkiyenin demografik yapısı düzelecek. Ön saflarda ösocuların kullanılması da tsk içerisinde verilecek kayıpların minimize edilmesinde önemli bir etken.

  Haftalar sonra gelen edit: Görünüşe göre harekat epey başarılı bir şekilde ilerliyor. Yalnız gövde gösterisi için donanmanın da kullanılması lazım. Amerika akdenize dayadığı gemilerle esad güçlerini vurmuştu. Keza rusya da taa hazar denizinden ışidi vurmuştu. Biz de iskenderun körfesine gemileri dayayarak gövde gösterisi ve propaganda için birkaç füze sallayabiliriz.

  Aylar sonra gelen edit: Canlı suriye haritasına baktım. Operasyonun bittiği söyleniyor. Fakat Tel rifat isimli yer ve çevresinin hala ypgnin elinde. Hatta orada yaşayan halk türkiye burayı da kurtarsın diye sokaklarda eylem yapmaya başlamış. Buna rağmen neden tel rifat denen yer de alınmıyor anlamak mümkün değil. Üstelik içinde askeri havaalanı barındıran stratejik bir nokta orası.

  Son edit: Tel rifat ve çevresi de ele geçirildi. Yapılması gereken ilk iş türkiyede ne kadar suriyeli varsa buralara yerleştirmek olmalıdır.
  1 ... kazuo kiriyama
 • taxi driver

  94.
  Vay be adamlar 1976 yılında neler yapmış dedirten bir başyapıt. Film bitince ''bunu şimdiye kadar nasıl izlemedim'' düşüncesi beynimi kemirip durdu. Zira izlemem için bir çok sebep vardı. 70'li yıllar, New york, intikam teması... Daha ne?
  1 ... kazuo kiriyama
 • watch dogs 2

  13.
  Oyunu malum ortamlardan yeni indirdim. Yarım saat oynamam sonucu bu oyunun yılın optimizasyon özürlüsü seçilmesi gerektiğine kanaat getirdim. 8GB ram, I7 3770K ve gtx 1050ti ile 1080p çözünürlükte ancak mediumda 60 üstü fps alabiliyorum. Biliyorum sistemim canavar değil fakat bu sistem Gta 5'i ultra ayarlarda (msaa ve dikey eşitleme kapalı) 60 fpste, Resident evil 7'yi 1080p çözünürlük ultra ayarlarda 80-90 fpsde, aynı şekilde doom gibi hayvani bir oyunu da 1080p çözünürlük ultra ayarlarda 60-90 fpsde oynatmış bir sistem. Sonuçta 1080p çözünürlükte oynuyorum 4k falan değil. Ekşide biri yazmış gtx 1080 ile bile ultrada ancak 20-30 fps alınıyor diye. Ubisoft oyunu değil mi, torrentten indirirken bile 2-3 kez düşünmek lazım. Oyunu bitirdikten sonra daha detaylı bir inceleme ile bu entry'i editleyeceğim.
  ... kazuo kiriyama
 • nvidia geforce gtx 1050 ti

  1.
  Doom* gibi hayvani bir oyunu bana ultrada 1080p çözünürlükte oynabilen ekran kartı. Gölgeler, anti aliasing her şey en üst seviyede. Bu ayarlarda 60 fps'in altına düştüğünü görmedim. Genelde 70-90 arası fps alıyorum. Nvidia yine yaptı yapacağını. Gtx 1050ti böyle ise Gtx 1080'i hayal bile edemiyorum.
  ... kazuo kiriyama
 • leigh whannell

  2.
  Saw serisinin ilk filminde fotoğrafçı adamı canlandıran oyuncu. Aynı zamanda ilk üç filmin senaristidir. James wan ile birlikte harikalar yaratıyorlar. Fakat nedense yıldızı bir türlü parlamadı. Hala daha 3. sınıf hollywood filmlerinde görüyorum kendisini. Mesela Breaking Bad'de jesse pinkman rolü kendisine epey bi yakışırdı.
  ... kazuo kiriyama
 • uss callister

  1.
  Black Mirror'ın 4. sezonunun 1. bölümü. Bir takım mantık hatalarını saymazsak zevkle izlenebilir bir bölümdü. Fakat bu sanal gerçeklik - simülasyon olayının işlendiği 3. black mirror bölümüydü. Dolayısıyla bir yandan da dizinin kendini tekrar etme gafleti içerisine düştüğünü düşünüyorum. Bunlar haricinde belirli bir açıdan bakarsak bölümün aslında bir ''tanrı eleştirisi'' olduğunu gözlemleyebiliriz. Günümüzde dünyada yaşayan çoğu insan nasıl tanrıya kendilerini yarattığı için minnet duyuyorsa ve çeşitli dinlerle bu olguyu yorumlayıp tanrıya ibadet ediyorlarsa dizinin bu bölümünde aynı şekilde sanal evrendeki bu karakterlerin de kendilerine var olma şansını veren kaptana biat etmeleri, şükretmeleri gerekirdi. Fakat öyle olmadığını görüyoruz. Cezalandırılma korkusuyla kaptanın her dediğini yapsalar da kaptanın olmadığı her süre zarfında kaptanın hayatlarına karışamayacağı bir evrene kaçma planı yapmaya çalışıyorlar. Varlıklarını kendilerini yaratan kişiye borçlu olmanın verdiği minnet duygusundan yoksunlar. Günümüzde gerçek hayat dediğimiz yerde de insanların büyük bir kısmı bir tanrıya inanır. Başlarına gelen musibetlerin (çocuğunun ölmesi, kaza geçirmek vb.) tanrıdan geldiğine bunun tanrı tarafından yazılmış bir kader olduğuna inanırlar. Tanrı karşılarına bir sürü aksaklık çıkarmasına rağmen aynı zamanda kendisine ibadet edilmesini, şükredilmesini istemesi insanların gözüne batmaz. Bu bakımdan, bölümde kaptan tarafından yaratılan sanal evrendeki karakterlerin kendilerini yaratan kaptana karşı hareketleri ile günümüzde başlarına gelen belaların tanrı tarafından yazılmış bir kader olduğuna inanmalarına rağmen tanrıya şükür edip ibadet etmeye devam eden insanlar eleştiriliyor. Zaten dinlerin tümünün masallardan ibaret olduğunu hatırlatmama gerek yok herhalde.

  Gelelim göze batan mantık hatalarına:

  Madem dna infinity'e özümsenebiliyor peki nasıl özümsenen kişi o güne kadar gerçek hayatta yaşadığı her şeyi hatırlayabiliyor? Hafızanın da özümsenebilmesini saçma buldum.

  Bir diğer mantık hatası hintli dallamanın ve şirketin diğer ortağının bile hackleyemediği arayüzü nasıl teğmen cole ilk denemesinde 2 dakikada hackleyebildi?

  Sanal evren güncellenirken bir kara delik açılıyor. Tutsak mürettebat kapalı beta olan evrenden orijinal evrene kaçarken esas elemanımız bunları yakalayamayacağını anlayınca neden oyundan gerçek hayata geçip bilgisayar ekranından ''güncellemeyi duraklatmak'' aklına gelmiyor? Adamın oyuna gerçek hayattan müdahale edememesi aşırı saçmaydı. Bu saçmalık bi an bana black mirror izlediğimi unutturdu.

  Esas elemanın elinde infinity ile dış dünyayı birbirine bağlayan bir alet var. Bu alet nasıl kaptanın onayı olmadan göl kenarından uzay gemisine ışınlanabildi? Teğmen cole gelmeden önce diğer mürettebat yüzlerce kez kaçmaya çalıştıklarını belirtmişlerdi. Yani illa ki esas eleman güvenlik için kendi onayı olmadan o aletin ışınlanmasını küçük bir kodla engellemiş olması gerekirdi.

  Esas adamımız teğmen cole'ün durduk yere göle girip saçma sapan hareketlerle onu oyalamaya çalışmasından nasıl şüphelenmedi? Bu kadın zaten birkaç kere esas adamımızı tongaya düşürmeye çalışmamış mıydı? Coder olacak kadar zeki bir adam nasıl bu kadar ucuz numara ile kandırılacak kadar salak olabilir?

  Gerçek hayatta Cole'ün esas adamımızın evine kolayca girebilmesi, camın kendiliğinden açık oluşu falan da göze batan detaylardan.

  Aklıma gelen mantık hataları bunlar.

  Ayrıca mürettebatın esas adamımızı karşı davranışlarını ben de herkes gibi malum hoca ve kediciklerine benzettim.

  Böyle bir sanal evren var olsaydı. Sanırım ben de esas adamımızın yaptığının aynısını yapardım.
  5 ... kazuo kiriyama
 • otel lobisinde karısını bıçaklayarak öldüren adam

  21.
  (bkz: serserilerle evlenip şiddet görünce zırlamak)
  ... kazuo kiriyama
 • yeni şeyler getiriyorum